Czym się różnic psychoterapia indywidualna od grupowej?

No cóż, jak sama nazwa wskazuje, psychoterapia indywidualna odbywa się pomiędzy pojedynczym klientem, a pojedynczym psychoterapeutą, zaś w psychoterapii grupowej bierze udział większa grupa osób (od kilku do kilkunastu) oraz najczęściej dwoje psychoterapeutów. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego czym się różni terapia indywidualna od terapii grupowej. Przeczytaj go koniecznie!
Różnice między terapią grupową, a indywidualną
Zacznijmy od tego, że odmienne układy interpersonalne mają wpływ na przebieg procesu zdrowienia i rozwoju. Mało tego, można zaryzykować stwierdzenie, że proces grupowy jest bardziej intensywny (różne procesy zachodzą szybciej, dynamiczniej), a proces indywidualny jest bardziej ekstensywny (wydłużony w czasie, dostosowany do tempa danego klienta, porusza się zazwyczaj więcej tematów „przewodnich”).
Dla kogo jest grupa terapeutyczna
Generalnie rzecz ujmując najczęściej do psychoterapii grupowej zgłaszają się klienci chcący polepszyć swoje szeroko pojęte relacje międzyludzkie i społeczne, które są problematyczne ze względu na przeżywanie lęku wobec tego, jak odbiorą ich inni ludzie. Chodzi oto, że doświadczają oni poczucia izolacji, powtarzających się nieporozumień z bliskimi i współpracownikami, przeżywają strach przed odrzuceniem, nie potrafią odróżnić, czy chcą tego samego co inni, koncentrują się na porównywaniu i mają problemy z rywalizacją.
Dla przykładu wyobraźmy sobie człowieka przeżywającego te wszystkie niepokoje i stresy, podczas kontaktu z innymi ludźmi. Oczywiście, z jednej strony, uczestniczenie w grupie terapeutycznej to dla niego świetne rozwiązanie: najprawdopodobniej przekona się (i to wielokrotnie), że inni nie uważają go za potwora, a nawet go lubią. Poza tym otrzyma też szczere, czasami trudne informacje zwrotne od „normalnych” ludzi, a nie tylko od przeszkolonego terapeuty.
Przede wszystkim dzięki temu będzie miał więcej odwagi i nadziei na to, że i osoby spoza grupy go zaakceptują. Mało tego, ponadto stanie się mniej wrażliwy na (domniemane) oceny innych i zrozumie, że jeśli przetrwał poznawanie nowych ludzi w grupie terapeutycznej, to poradzi sobie też poza nią. Poza tym kolejną ważną sprawą jest fakt, iż w grupie jest więcej możliwości aktywnego eksperymentowania, które są kluczowe m.in. w psychoterapii Gestalt.
I tutaj na przykład, gdy ktoś przeżywa szczególnie trudne emocje wiele osób może się zaangażować w odegranie psychodramy, może pomóc przy ćwiczeniach odreagowujących, a gdy ktoś zapłacze ma do wyboru więcej niż jedną osobę jako wsparcie. Oczywiście możemy też usłyszeć, jak inni rozwiązali podobny problem, podczas gdy terapeuta indywidualny rzadko decyduje się na opowiadanie szczegółów ze swojego życia.

Autor