Terapia małżeńska - czy to pomaga?

Generalnie rzecz ujmując terapia małżeńska trwa zazwyczaj około 6-12 miesięcy, a spotkania z terapeutą odbywają się co tydzień. Jednak czy wizyty u specjalisty pomagają uratować związek i uniknąć rozwodu? Oraz na czym polega terapia małżeńska? Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego terapii małżeńskiej. Przeczytaj go koniecznie!
Terapie małżeńskie – czy warto?
Zacznijmy od tego, że bardzo często wzrusza nas widok pary starszych ludzi, którzy, pomimo upływu lat, spacerują razem, trzymając się za ręce. Często uśmiechamy się mimo woli, kiedy słuchamy ich zapewnień o wzajemnym uczuciu, trwałym mimo upływu lat. Co ciekawe, takie osoby zapytane o to, co pozwoliło ich miłości przetrwać tyle lat, często odpowiadają: „nasze małżeństwo pochodzi z czasów, kiedy psujące rzeczy się naprawiało, a nie wymieniało”. Pojawia się więc pytanie czy wzrost liczby rozwodów świadczy o tym, że teraz ludzie nie czują potrzeby walczyć o swój związek?
Niezgodność charakterów?
Generalnie rzecz ujmując najnowszy rocznik demograficzny Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że w 2012 roku (najnowsze opracowane dane) ilość małżeństw zawartych w Polsce wyniosła 203 900, natomiast liczba rozwodów: 64 400. Musisz wiedzieć, że oznacza to, że na trzy śluby przypadał jeden rozwód. Dlatego warto uzmysłowić sobie, że te dane wcale nie muszą wskazywać na kryzys instytucji małżeńskiej jako takiej. Oczywiście nie można od razu wyciągać wniosków, a niestety często tak się dzieje, że większość rozwodów jest spowodowana nieodpowiedzialnym stosunkiem ludzi do małżeństwa. Zwykle spotka się wiele par, które próbowały ratować swój związek albo tak się im tylko wydawało. Musisz wiedzieć, że po prostu często to, co łączy ludzi na początku, z czasem przestaje wystarczać, by tworzyć dojrzałą, opartą na miłości, zrozumieniu i szacunku relację. Dlatego okazuje się, że „niezgodność charakterów” nie jest tylko wyświechtaną formułką podawaną jako powód rozstania.
Każdy związek przeżywa kryzys(y)
Przede wszystkim dwoje ludzi, decydując się na wspólne życie, często z góry zakłada, że ich związek będzie sielanką trwającą bez większych przeszkód. Jest to duży błąd, gdyż takie nastawienie może prowadzić do uczucia rozczarowania związkiem i rzutować na poczucie sensu całej relacji w momencie wystąpienia pierwszych nieporozumień. Zwykle przyjmuje się, że każdy związek przechodzi przez kilka etapów kryzysowych: po zawarciu związku, kiedy na świecie pojawia się dziecko, dorastanie dzieci, wyprowadzka dziecka z domu, przejście na emeryturę. Musisz wiedzieć, że to właśnie najczęściej w takich momentach życia następuje weryfikacja relacji i pary decydują się na terapię.

Autor