Terapia małżeńska - wszystko to, co powinieneś o niej wiedzieć!

Przez powtarzające się kłótnie na ten sam temat, z podobnym przebiegiem masz poczucie, że kolejna kłótnia zaczyna się w ten sam sposób, co poprzednia i tym samym się kończy? No cóż, to znaczy, że powtarzacie ten sam schemat. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący najważniejszych sygnałów, po których należy się zgłosić na terapię małżeńską. Przeczytaj go koniecznie!
Gęsta atmosfera, milczenie, rozmowy dyplomatyczne
Zacznijmy od tego, że pewnie wiesz, że macie problem, ale chowacie go pod dywan i staracie się przeczekać. Niestety jednak strategia przeczekania powoduje tylko poczucie pustki i coraz większej samotności? Przede wszystkim terapeuta pokaże Wam mechanizmy, które powodują unikanie konfrontacji i nauczy konstruktywnych metod stawiania czoła konfliktom.
Brak seksu
Generalnie rzecz ujmując jakość życia intymnego jest zazwyczaj wypadkową jakości relacji emocjonalnej. Dlatego jeśli unikacie zbliżeń, to prawdopodobnie w Waszym związku brakuje poczucia zrozumienia, bycia ważnym i atrakcyjnym. Musisz wiedzieć, że bliskość intymna ściśle wiąże się także z poczuciem bezpieczeństwa i zaufania. Dlatego aby poprawić jakość życia seksualnego terapeuta sprawdzi, czy potraficie zaspokajać wzajemnie swoje potrzeby na pozostałych obszarach Waszej relacji i czy w ogóle rozumiecie potrzeby nie tylko partnera, ale w pierwszej kolejności własne.
Zdrada
Pojawia się pytanie zdradzasz lub jesteś zdradzany? Trzeba przyznać, że to trudne doświadczenie, ale wcale nie musi oznaczać końca związku. Musisz wiedzieć, że zdrada nie bierze się znikąd. W dodatku zwykle jest efektem długotrwałego poczucia bycia nieważnym, nieatrakcyjnym (nie chodzi tylko o wygląd fizyczny) lub zaniedbanym przez partnera. Trzeba przyznać, że nierzadko bywa próbą podbudowania poczucia własnej wartości lub krzykiem bezsilności.
Musisz wiedzieć, że dla terapeuty sama zdrada nie jest sednem problemu, a jego konsekwencją. Chodzi oto, że terapeuta skupi się na problemach, które do tej zdrady doprowadziły i pomoże je rozwiązać, tak, aby małżonkowie zaczęli budować związek na zaufaniu, umiejętnym zaspokajaniu wzajemnych potrzeb oraz zwiększaniu poczucia wzajemnej atrakcyjności.
Życie obok siebie, ale nie razem
Czy masz poczucie, że wszystko co Was łączy to wspólny dom i kredyt? Musisz wiedzieć, że to jeden z najpoważniejszych symptomów kryzysu w związku! Ponieważ wbrew pozorom, życie obok siebie może być dużo poważniejsze w skutkach, niż zdrada. Dlatego żyjąc obok siebie, ale nie razem pozwalacie na to, żeby związek umierał. W ten sposób uczycie się wyciszać swoje własne potrzeby i tłumić emocje, aż sami stajecie się pogorzeliskiem. Natomiast dla terapeuty oznacza to ciężką pracę nad wskrzeszeniem iskry, która kiedyś Was połączyła.

Autor