Wybrać terapię grupową czy indywidualną?

Zastanawiasz się czy lepsza jest psychoterapia indywidualna czy grupowa? No cóż, przed takim wyborem staje osoba, która rozważa podjęcie psychoterapii. Oczywiście wybór formy psychoterapii jest przede wszystkim kwestią preferencji samego klienta. Jednak czasami terapeuta sugeruje swoim klientom tę lub inną formę. Poza tym zdarza się też, że klient decyduje się na łączenie pracy indywidualnej z udziałem w grupie terapeutycznej. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego czy lepiej wybrać psychoterapię indywidualną cyz grupową. Przeczytaj go koniecznie!
Czym się różni terapia indywidualna od grupowej?
Zacznijmy od tego, że różnica pomiędzy psychoterapią indywidualną, a grupową (oczywiście poza ilością osób znajdujących się w gabinecie) polega głównie na tym, że terapia indywidualna w większym stopniu zorientowana jest na historyczny aspekt osobowości klienta, a przy tym uwzględnia realną sytuację współdziałania. Jednak terapia grupowa w większym stopniu kładzie nacisk na kontekst relacyjny, a przy tym uwzględnia historyczny aspekt osobowości klienta. Musisz wiedzieć, że z pewnością terapia grupowa jest dla klienta o wiele bardziej ekonomiczną formułą. Poza tym sesja terapii grupowej jest zazwyczaj 2-3-krotnie tańsza od sesji indywidualnej.
Psychoterapia indywidualna
Generalnie rzecz ujmując psychoterapia indywidualna opiera się na bezpośrednim kontakcie terapeuty z klientem. Na pewno główną zaletą tej formy terapii jest możliwość dogłębnego przepracowania naszych trudności – terapeuta poświęca nam całą swoją uwagę i energię. Natomiast sesje terapeutyczne trwają 50-60 minut i odbywają się raz lub – w przypadku niektórych szkół – kilka razy w tygodniu.
Psychoterapia grupowa
Przede wszystkim psychoterapia grupowa polega na systematycznym uczestnictwie w spotkaniach grupy klientów (pacjentów), której przewodzi jeden lub dwóch psychoterapeutów. Musisz wiedzieć, że grupa terapeutyczna składa się zazwyczaj z 7-13 osób. Jednak w zależności od potrzeb oraz założeń terapii spotkania mogą odbywać się 1-2 razy w tygodniu. Oczywiście zdarzają się też grupy, które spotykają się raz lub kilka razy w miesiącu. Ale w tym przypadku spotkania mogą trwać cały dzień lub nawet kilka dni. Natomiast jeżeli terapia prowadzona jest w szpitalu lub innym ośrodku, może odbywać się codziennie. Poza tym grupa może być zróżnicowana w swoim składzie, ale może być także sprofilowana pod określonym „hasłem” lub skierowana do osób z określoną problematyką (grupa dla kobiet, grupa dla matek samotnie wychowujących dzieci, grupa DDA).
Generalnie wyróżnić można dwa rodzaje grup terapeutycznych: grupy otwarte i grupy zamknięte.

Autor